Hírek kategóriaarchívum

Óbuda Napján is együtt voltunk

Óbuda Napja mindig nagy ünnep a kerületben élőknek. Idén Május 10-én a Zichy kastély udvarán mi is ott voltunk sok más helyi civil szervezettel, hogy együtt ünnepeljünk, megmutassuk magunkat, ismerkedjünk, meséljünk a tevékenységünkről.

Sok gyerek fantasztikus kitűzőket készített nálunk a saját rajzaiból, a felnőtteket pedig izgalmas kvízjátékra invitáltuk Óbuda titkairól. Megtudhatták például, hogy hol forgatták a Süsü, a sárkány című rajzfilmet, ki volt Mágnás Elza, miről kapta nevét a szigetre vezető K-híd, vagy hogy melyik Óbuda legrégibb, ma is álló lakóháza.

A korai meleg ellenére sokan megfordultak a JÓbuda sátránál, a gyönyörű kitűzők pedig egész nap büszkén ragyogtak a gyerekek ruháján. Nagy öröm volt számunkra, köszönjük, hogy ennyien kíváncsiak voltatok ránk!

Várunk a Civil Udvarban Óbuda Napján!

Nagy örömünkre lehetőséget kaptunk a részvételre a Civil Udvarban Óbuda Napján május 10-én vasárnap 10:00 és 17:00 óra között a Zichy Kastély udvarán. Gyere, látogass meg minket, ismerkedjünk, beszélgessünk, játssz velünk egyet!

Sok szeretettel várunk ITT. 🙂

Vidáman indítottuk az évet

Hagyományainkhoz hűen idén is Évvidító Évindítóra invitáltuk a JÓbuda Közösségi Alapítvány barátait, ismerőseit, támogatóit. Január 28-án az Óbudai Társaskörben fantasztikus hangulatú estét rendeztünk, ahol a köszöntő után bemutattuk alapítványunk eddigi tevékenységét, és köszönetet mondtunk mindazoknak, akik egyszeri vagy rendszeres adományaikkal segítik a munkánkat – ezáltal lehetővé téve, hogy központi támogatás nélkül, a helyi közösség erejéből végezhessük azt a sokoldalú tevékenységet, amivel 2021 óta Óbuda közösségét és környezetét szolgáljuk.

A program első részében Rátóti Zoltán és Huzella Péter zenés irodalmi műsora, A bor filozófiája avatott be minket Hamvas Béla írásaival és a magyar zeneirodalom gyöngyszemeivel a bor és az élet nagy misztériumába. Az est második felében egy színes társas kvízjátékban Óbuda érdekességeinek eredtünk a nyomába, majd egy tapasztalt borász, Etelközi Péter által vezetett borkóstolón vehettünk részt, ahol betekintést nyerhettünk a bor és a kóstolás titkaiba. A zene, az irodalom, a közös játék, a finom falatok és a minőségi borok varázslatossá tették az estét a közönség számára.

A jótékonysági est bevétele segít minket abban, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan 2026-ban is megvalósíthassuk a helyi civil és lakóközösségek kezdeményezéseit támogató JÓ JÓbudán! pályázatunkat.

Nagyon köszönjük Huzella Péternek és Rátóti Zoltánnak a fantasztikus előadást, Fonyódi Gábornak a remek kvízt, Etelközi Péternek a csodás borokat – és a kóstolót – , ill. az Óbudai Társaskörnek, hogy befogadott minket erre az estére – valamint mindenkinek köszönjük, aki eljött, várunk benneteket a következő eseményünkre is!

A bor filozófiája – A JÓbuda támogatói estje

A Jóbuda Közösségi Alapítvány szeretettel vár mindenkit – Évvidító Évindító programjára
2026. január 28-án 18 órától az Óbudai Társaskörben megrendezésre kerülő estjén.

✨ Elsőként Rátóti Zoltán és Huzella Péter előadásában A bor filozófiája című zenés irodalmi műsort láthatja a közönség, majd a JÓbuda Közösségi Alapítvány borkóstolóra és kvízjátékra invitálja a résztvevőket.

✨ Az est jegybevételéből az Alapítvány a 2026. évi JÓ JÓbudán! civil támogatási pályázatát valósítjuk meg (a korábbi pályázatokról itt a weboldalon lehet tájékozódni).

✨ Szeretettel várjuk a zene, az irodalom, a jó borok, finom falatok, a közös játék és nem utolsó sorban Óbuda kedvelőit! 🎶📖🍾

A program címe: A bor filozófiája – a JÓbuda Közösségi Alapítvány támogatói estje.
Dátum: 2026. január 28. 18:00-21:00.
Jegyértékesítés: ITT
(normál jegy: 5000 Ft, támogatói jegy: 7000 Ft), valamint személyesen a helyszínen!

Ismerkedés a házi tésztakészítés rejtelmeivel

Friss liszt, pár tojás, egy kis víz és türelem – és máris ott a házi tészta az asztalon. Persze azért van egy-két fontos eszköz és fortély is, amit megtanulhatunk Margóval.
Készítsük el közösen az ünnepi leveshez való csigatésztát!
Szeretettel várunk Margóval benneteket egy kis közös tésztázásra, beszélgetésre, mint régen a fonóban.

Mit hozzatok?
Most csak a tiszta kezeitekre lesz szükségetek, a többiről mi gondoskodunk. Ha szeretnétek nasizni valamit, akkor azt hozhattok, mi teával várunk benneteket.

Az alkalom regisztrációhoz kötött, hogy tudjuk mennyi alapanyaggal készüljünk: REGISZTRÁLOK!

A vonatkozó Facebook-eseményt ITT találjátok. Ha jöttök, később is be lehet kapcsolódni, nem muszáj az a legelejére odaérni.

Köszönjük az 1%-odat!

Nagy örömmel tesszük közzé, hogy idén 30 ember is úgy gondolta, a mi javunkra rendelkezik az SZJA 1%-áról, és rajtunk keresztül óbudai lakossági és civil kezdeményezéseket támogat – ezzel is hozzájárulva egy élhetőbb, emberközelibb kerület kialakításához. Összesen 393 211 Ft gyűlt össze, amiért nagyon hálásak vagyunk!

Idén is indulnak a felvételi előkészítők, gyertek!

A Jóbuda Harmadik Kerületi Közösségi Alapítvány harmadik alkalommal indít nyolcadikosok számára a központi írásbeli felvételire felkészítő 10 alkalmas tréninget magyar nyelvből és matematikából. 

Az első foglalkozás 2025. november 10-én 14.30-tól lesz a Jövőbarát Alapítvány helyiségében a Pethe Ferenc tér 1. szám alatt.

Regisztrálni ITT lehet.

A programban való részvételhez a regisztrációs díj 2000 Ft, a felkészítőnek további díja nincs.

Gyertek! Segítünk!

JÓreggelt JÓbuda! Hajnali sétánk 2025-ben

A JÓreggelt JÓbuda! sétánkat idén is megrendeztük, mint az elmúlt években már szokásunkká vált így október elején. Idén annyi változás történt, hogy a hajnali 5 órási indulást kicsit későbbre, 6 órára tettük át – remélve, hogy ez egy kicsit barátságosabb időpont, így többen velünk tartanak. Ez viszont azt eredményezte, hogy a Napocska ébredéséig kevesebb idő jutott a célig elérni – nem is sikerült odaérnünk, útközben ért minket.

Idén Békásmegyer Ófalut ismertük meg, sétáltunk egy jót. Mint minden évben, idén is készültünk a hely történelmének áttekintésével. Megtudtuk Divinyi Évitől, hogy a honfoglaló magyarok Megyer törzse telepedett itt le, majd a törökök uralma alatt elnéptelenedett. Később Zichy gróf kapta meg a területet, ahová svábokat telepített – kialakították a kis takaros, tiszta parasztházaikat, szőlőt, gyümölcsöt termeltek. A második világháború után a kollektív bűnösség jegyében az itt élők 92%-át kitelepítették, helyükre mindenfelől magyar ajkú embereket költöztettek – így az eddig itt élők hagyományai elvesztek. Az újonnan beköltözök pedig sok felől érkeztek. 1952-ben vesztette el a település önállóságát, akkor lett Budapest része. Az 1970-es panelházak építésekor, majd a ’80-as évek lakótelep építésekor sok házat lebontottak, helyükre nagy házak épültek. Azonban még megmaradt egy kicsiny rész, amely őrzi a település régi, falusias hangulatát.

A következő megállónk a Gőtés tó volt, amiről kiderült, hogy igazából egy lápos vidék volt, ami még Csillaghegyen is tartott, csak onnan már visszaszorították. A tavak valójában bányatavak, amik a bányászati tevékenységkor keletkeztek. Egy apró forrás táplálja ezt a lápos részt, bár most nem láttunk vizet. A területnek sajátos élővilága van, él itt pl. vízityúk is, amit szintén nem láttunk. 2023-ban a közösségi költségvetési szavazáson ez a terület is nyert, hogy rendbe hozzák, megszépítsék. A napfelkelte itt ért minket, bár nem ez volt a végső megállónk. Nagyon szép időnk volt, és ahogy kivilágosodott, olyan közel kerültek a Budai hegyek, hogy szinte elértük őket. A célunk a domboldalba létesített temető volt, ami nagyon szép, rendezett, és aminek szintén története van. Ófaluban a Fő útnál volt a temető, csak körbe építették házakkal, ezért kellett kijelölni új temetőt – azonban ezt is lezárták az 1950-es években. Van egy szabály, hogy 30 év után lehet visszanyitni. Abban a 30 évben egyetlen embert temettek oda, Békásmegyer egyetlen 1956-os hősét – azonban a temetése előtt megkérdeztek minden ott lakót, hogy megengedik-e. Természetesen, egyöntetűen igen volt a válasz. 1986-ban nyitották vissza a temetőt, de már csak urnatemető lehetett. Ez volt a sétánk végállomása, ami más miatt is jelentőséggel bír: ugyanis itt ül egy padon Rézi és Szepi, a szalma figurák egy szépen gondozott kis kertben. A létrehozói, csinosítói az Óbor utcai civilek, akik már bejegyzett civil szervezet. Amiért pedig a szívünknek ez oly kedves, az az, hogy a 2022. évi JÓ JÓbudán! pályázatunk egyik győztes csapata volt. A sétánk végén finom reggelivel, meleg teával, kávéval, kakaóval vendégeltük meg azokat, akik ezen a csodás szombat reggelen velünk várták a napfelkeltét.

A séta egy adománygyűjtő hónap kezdő eseménye volt. Szeretnénk a jövő évi JÓ JÓbudán!
pályázatunkon kiosztható támogatások összegét közösségi gyűjtéssel előteremteni.
A sétán résztvevőktől 31.000 Ft érkezett a helyszínen, amiért hálásak vagyunk.

Adománygyűjtő kampányunknak izgalmas záróeseménye is lesz, amit még nem árulunk el.
Kövessétek oldalainkat a közösségi médiában!

JÓreggelt JÓbuda! 2025

Hajnali sétára hívunk mindenkit, aki szereti Óbudát, és szívesen vállalkozik egy szokatlan kalandra a Jóbuda Közösségi Alapítvánnyal!

A már évek óta megrendezett hajnali sétánk idén október 11-én reggel 6 órakor indul a Békásmegyer HÉV-megállótól. Ezúttal Békásmegyer Ófalut fedezzük fel egy kellemes, kb. egy órás séta során, amelynek végén az Óbor utcai Szűz Mária-kápolnához érkezve együtt csodálhatjuk meg a napfelkelte látványát, egyúttal forró kávéra, teára és egy finom reggelire vár minden résztvevőt a JÓbuda csapata. 

A séta akadálymentes, két- és négylábú családtagokat is szeretettel várunk! Jókedvet és saját bögrét hozzatok, a többiről mi gondoskodunk – de ha bármi finomsággal hozzájárulnátok a közös reggelihez, örömmel fogadjuk! 

A hajnali séta egyben indító eseménye a „Lépésről lépésre” című közösségi adománygyűjtő kampányunknak, amellyel a jövő évi JÓ JÓbudán! civil támogatási pályázat alapjait szeretnénk megteremteni – a ti segítségetekkel.

Mottónk: „Mindenütt van hiány és mindenütt van többlet – kössük össze!

Időpont: 2025. 10. 11. szombat, 06:00 – 08:30

Indulás: Békásmegyer HÉV-megálló, peron

Rád is vár egy ügy.

Nagy örömmel mutatjuk be a mentorunk, a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány támogatásával és a 12 magyarországi közösségi alapítvány együttműködésével készült két kampányfilmet, amik a közösség erejéről és az összefogás fontosságáról szólnak, valamint, hogy mindenki megtalálhatja a csatlakozási lehetőséget, hiszen mindenki tehetséges valamiben. 😊

Fogadjátok szeretettel, nekünk nagyon tetszenek!

És a második:

Ezúton köszönjük szépen a Fellini Római Kultúrbisztró támogatását, ahol megjelenhettünk ezzel a két videóval a nyári moziesteken a filmek előtt! ⭐️